Kentsel Dönüşüm

Kentsel Dönüşüm Nedir ?

6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında Kanuna göre, kentteki afet riski taşıyan alanların belirlenip, sağlıklı ve de yaşanılabilir hale getirilmesidir. Kanun, Türkiye’nin her tarafındaki kent ve köylerdeki ekonomik ömrünü tamamlamış, yıkılma riski taşıyan binaların devletin sağladığı yapım kredisi, kira yardımı, belediye harç – vergi avantajlarını da kullanarak yeniden yapılmasını öngörmektedir. Kısaca kentsel dönüşümle kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi, depreme dayanıklı olmayan, ekonomik ömrünü doldurmuş binaların yeniden yapılarak olası doğal afetler sonucu oluşacak zararların en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. Kentsel dönüşüm riskli binaların yıkılıp yeniden yapılması yanında, yerleşim yerlerinin kongre ve kültür merkezleri, park ve eğlence alanları gibi modern ihtiyaçlarının karşılanmasını da içermektedir.

Kentsel Dönüşümde Devlet Desteği

Devlet çürük konutunu yıktırana yenisini yapması için 23 bin lira faiz desteği verecek. Ayrıca 8 bin lira tutarındaki KKDF, BSMV, damga vergisi ile belediye ve tapu harçlarını da almayacak. Halen vatandaş bankadan aylık yüzde 0,85 faiz oranıyla konut kredisi kullanırken; riskli evini yıktıran yüzde 0,70 faizle kredi alabilecek. Üstelik bu faizin aylık yüzde 0.33’ünü, yıllık yüzde 4’ünü devlet ödeyecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 6306 sayılı yasa çerçevesinde riskli evini yıktıran 100 bin kişiye, 400 milyon liralık ‘faiz’ desteği vermeye hazırlanıyor. Bakanlık sadece deprem, sel, çığ gibi doğal afet riski altındaki konut sahiplerine değil; binası ekonomik ömrünü tamamlayan, çökme ya da yıkılma tehlikesi olan herkese faiz desteği verecek. Bu desteği verirken varlıklı ya da yoksul ayrımı da yapmayacak. Bakanlık yetkilileri, 6306 Sayılı Yasanın yoksula konut edindirme yasası değil, afet riski altındaki alanları dönüştürme yasası olduğuna dikkat çekerek, Anayasa’nın eşitlik ilkesi gereği bu tür alanlarda yaşayan herkesin kredi desteğinden yararlanma hakkına sahip olduğunu belirttiler.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Kentsel dönüşümden yararlanmak isteyen, binaların iyileştirilnesi için ilgili yasa kapsamında başvuruda bulunan ev sahibi ve kiracılara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile anlaşmalı olarak kredi veren bankalar;
* Türkiye İş Bankası
* Deniz Bank
* Akbank
* Halk Bank
* Türkiye Finans Bankası
* Türkiye Vakıflar Bankası
* Yapı Kredi
* TEB
* Garanti
* Şekerbank
* Kuveyt Türk
* Türkiye Ziraat Bankası
* Finans Bank
* ING Bank, Bankalarıdır.

Anlaşmalı olarak kentsel dönüşüm kredisi veren bankalara aylık olarak devletin uyguladığı faiz desteği A,B,Standart sınıfı olarak %33, %37, %41 oranlarında kredi olanakları sağlanmaktadır. 120 ay vadeli olmak üzere başvuru yapan kiracı veya mülk sahibine aylık olarak devletin uyguladığı faiz desteğinin yanında bankalar ekspertiz ücreti almazken kredi tahsis ücretini kredi tutarı üzerinden %0,5 olarak uygulamakta ve 120 ay vadelerde istenen limitlerde kredi tahsis etmektedir. Devlet ile anlaşmalı olarak konut kredisi veren bankalardan yıkılacak olan evlerinin sadece 5 dairesi için kredi alınabilmektedir. Mülk sahiplerine daire başına 125 bin lira tutarında kredi verilirken toplamda 625 bin liralık bir krediye kadar devlet kredi faiz desteğinden yararlandırılır. En fazla 5 daire kentsel dönüşüm kapsamına alınır ve mülk sahiplerinin bilmesi gereken en önemli hususlardan birisi de budur.

Kentsel Dönüşümden Nasıl Yararlananılır ?

Kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilmek için öncelikle binanın kentsel dönüşüm kapsamına girmiş olması lazım. Müteahhit seçimi yapıldıktan sonra kentsel dönüşüm kredisi veren anlaşmalı bankalara başvuru yapılmalı. Bir daire için en fazla 100 bin lira, eğer başvuru yapan kişinin dört ya da beşten fazla dairesi var ise toplamına en fazla 500 bin lira kadar kentsel dönüşüm kredisi alabiliyorsunuz. Bankadan alınan kredi blokeli olarak seçilen müteahhitin hesabına geçiyor. Hesap blokeli olduğundan müteahhit paranın hepsini kullanamıyor. İnşaatın safhalarına göre müteahhit, yaptığı imalatı sunup kontrol yapılmasını talep ediyor. Banka, inşaatı kontrol eden yapı denetimden belgeleri alıyor ve inşaat yerinde inceleme yapıyor. O zamana kadar yapılan işin tutarı ne kadarsa banka, müteahhite o kadar para veriyor. Yani inşaat devam ederken müteahhit eğer işten
ayrılırsa ya da siz yapılan imalatı beğenmeyip durdurduğunuzda inşaatı tamamlayacağınız para zaten blokeli olarak banka hesabında bulunuyor. Yani para koruma altında tutuluyor. Bu sürecin içinde bakanlık yok. Yani bakanlık sadece onay veriyor. Sonrasında seçtiğiniz müteahhit ve bankadan kullandığınız krediyle binanızı yeniden yaptırabiliyorsunuz.

Kentsel Dönüşüm Faydaları

* Riskli yapıların tespit edilmesi
* Kentteki sorunlu alanları ve binaları daha yaşanabilir ve sağlıklı bir hale getirmek.
* Ekonomik ömrünü tamamlamış binaların değerini günümüz standartlarına getirmek
* Çarpık yapılaşmanın önüne geçmek
* Geçici konut
* İş yeri tahsisi
* Kira yardımı
* Faiz desteği
* Tespit ve yıkım kredileri